امروز : ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
آخرین اخبار

تبلیغات


کلاف سر در گم پروژه مسکن مهر دهلران کی و با دست چه کسی وا می شود؟


یادمان نمی رود ابتدای سال 1385 بود که دولت نهم از طرحی برای خانه دار شدن آنهایی که از داشتن سرپناه و خانه شخصی در رنج بودند، رونمایی کردند.
مردان و زنان بسیاری از همشهریانم برای ثبت نام به مکان معین شده هجوم بردند، گمان همه بر این بود که در آینده ای نه چندان دور صاحب مسکن خواهند شد ولی طولی نکشید که بعضی از آن هجوم بردگان، به دلایل مختلف پا پس کشیدند.
هر چند هر طرح و پروژه ای در جهت خانه دار کردن، آنهایی که فاقد مسکن می باشند، امری بسیار نیکوست، ولی نباید از برنامه ریزی و تدوین قوانین مشخص برای به سر انجام رساندن آن، چشم پوشی کرد، از همان ابتدا عیان بود که پروژه مسکن مهر دارای دو سر بود، یکی دولت به عنوان متولی که در قالب تعاونی هایی که برای این منظور تعیین شده بودند و دیگری مردم فاقد مسکن به عنوان متقاضی .در این مقال، هدف ما مسکن مهر دیگر شهرستان ها نیست، بلکه هدف پروژه مسکن مهر شهرستان دهلران می باشد و سعی ما بر آن است، در این زمینه واکاویی هر چند جزئی داشته باشیم.
بارها از مسئولان شنیده ایم، که علت به سر انجام نرسیدن مسکن مهر شهرستان دهلران (بر خلاف دیگر شهرستان ها) در دو علت خلاصه می شود: 1- تعداد زیادی از واحدهای آن پروژه فاقد صاحب می باشند. 2- تامین نشدن آورده مردم برای ساخت آنها.
 اگر به دو علت بالا توجه کنیم پی می بریم که در این بین از آن کلاف دو سر، مردم مقصر شناخته شده اند و هیچ عذر و تقصیری بر دوش دولت (تعاونی ها) نهاده نشده است، همانطور که در سطور بالا یادآور شدیم، برای هر طرح و پروژه ای برنامه ریزی و تدوین قوانین مشخص لازم می باشد، در اینجا به خوبی می توانیم دولت (تعاونی ها) را هم مقصر بدانیم و از آنها سوال کنیم، آیا از ابتدا شروع به کار آن پروژه، آن واحدهایی که الان متقاضی ندارند، بی صاحب بوده اند؟ مطمعنآ جواب خیر می باشد، پس می توانیم دلیل آن را بپرسیم؟ مردم به چه دلایلی انصراف داده اند؟ آیا از مجموع بیش از 2500 واحد مسکن مهر شهرستان دهلران بغیر از تعدادی معدودی که- آن هم نه بصورت کامل-ساخته شده اند، کسی آورده اش کامل نبوده که تاکنون بیش از دو سوم از آن منازل در ابتدای کار ساخت می باشند، پس در اینجا هم پی می بریم که عامل دوم در به سر انجام نرسیدن پروژه مسکن مهر شهرستان دهلران تا حدود زیادی (نه به طور کامل) نمی تواند عامل اصلی باشد، اکنون بعد از این علت یابی جزئی، باید به دنبال دلایل و علت های دیگری باشیم، که این از توان ما خارج می باشد و می طلبد نهادهای نظارتی در این زمینه بازرسی دقیق و کاملی به جهت موشکافی داستان پروژه مسکن مهر شهرستان دهلران که بسیار شبیه قصه های هزار و یک شب شده است، داشته باشند تا شاید صاحبان آن منازل از حالت سر در گمی خارج شوند.
                                                      نویسنده: حسن جاوید

اضافه کردن نظر

   کلیه حقوق این سایت متعلق به پایــــــگاه خبـــری تحلیــــلی "بـــــــاور مــــــــــــــــا"بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پست الکترونیک : info@bavarema.ir

Template Design:Dima Group